top of page
lonely-tree-empty-green-field-large-copy-space-text-panoramic-landscape (1)_edited.jpg
CKU DUBLIN

CKU rozpoczęło swoją działalność 30 maja 2009 roku w krypcie kościoła, która została udostępniona przez Duszpasterstwo Polskie. Była to odpowiedź na potrzeby Polaków i ich rodzin borykających się z problemem uzależnienia, których barierą w poszukiwaniu pomocy była nieznajomość języka angielskiego.

 

Początkowo był to pilotażowy projekt w zakresie poradnictwa, konsultacji i doraźnej pomocy. Jednak duża ilość klientów i ich różne potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego   wpłynęły na przekształcenie naszego projektu na profesjonalną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną.

 

Z roku na rok organizacja rozwijała się i poszerzała swoją ofertę. W 2010 roku organizacja została zarejestrowana jako Centre for Addiction Counselling- non profit reg. 485287, a w lutym 2012 roku otrzymaliśmy statut organizacji charytatywnej - CHY 19490.

CKU Dublin

Historia powstania CKU

Przełomowym momentem w rozwoju organizacji było spotkanie w 2010 roku z koordynatorem South Inner City Drug Task Force Colm Browne, który zainteresował się naszym projektem, a widząc trudne warunki lokalowe w jakich pracowaliśmy zaaranżował spotkanie z dyrektorem Coolmine Therapeutic Community Paul Conlon, który zaprosił nas do współpracy, co zaowocowało w 2011 roku przeniesieniem naszej siedziby do Coolmine House. W tym samym czasie nawiązaliśmy współpracę w zakresie merytorycznym pracy z klientem ze znanymi specjalistami w Polsce - z dr n.med. Bohdan T.Woronowicz, który został naszym opiekunem i ukierunkował nas na partnerstwo ze wspólnotą AA, z dr Ewą Woydyłło  i z mgr Grażyną Płachcińską.

 

Systematyczny rozwój zawodowy, aktywność w poszerzaniu indywidualnych kompetencji, gotowość do analizowania własnej pracy członków zespołu terapeutycznego ma decydujące znaczenie dla utrzymania wysokiej jakości udzielanej pomocy psychologicznej w CKU.

Ważnym celem w rozwoju organizacji jest integracja z lokalnymi serwisami, agencjami i organizacjami, która pozwala na pomoc osobom w różnych obszarach ich życia, a przede wszystkim w zaadoptowaniu się w wielokulturowej Irlandii, co wzmacnia ich niezależność i poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym w 2011 roku zorganizowaliśmy seminarium integracyjne w Mansion House w Dublinie, w którym wzięło udział kilkanaście lokalnych organizacji i serwisów oraz dołączyliśmy do National Drug Treatment Reporting System and Health Research Board.

 

Pod koniec 2013 roku zmieniliśmy nazwę Centrum na CKU - Centre for Counselling and Therapy (Centrum Konsultacyjno-terapeutyczne), logo oraz poszerzyliśmy swoją ofertę.

Rozpoczęliśmy współpracę z CARP - Community Addiction Response Programme Killinarden Tallaght z James Kelly. Przez kolejne lata nawiązywaliśmy współpracę z serwisami pomocowymi na terenie Irlandii. Uczestniczyliśmy w różnych w badaniach naukowych dotyczących uzależnień. W 2014 roku wzięliśmy udział XV Międzynarodowym Sympozjum Naukowym EWODOR- Europen Working Group on Drugs Oriented Research w Trinity College w Dublinie, na którym byliśmy lektorami, gdzie prezentowaliśmy temat ,, Znaczenie kultury i języka w leczeniu terapeutycznym i rehabilitacji’’- The importance of culture and language in treatment and rehabilitation.

 

W 2015 roku zorganizowaliśmy wraz z dr Ewą Woydyłło, która była dyrektorką   Regional Alcohol & Drug Program w Fundacji im. S. Batorego -I Europejskie Polonijne Sympozjum Pomocy Polakom uzależnionym za granicą ,,Polacy pomagają Polakom’’, którego gościem honorowym był Ambasador RP w Irlandii. Celem Sympozjum było podzielenie się własnymi doświadczeniami w pomaganiu Polakom, zmagającym się z uzależnieniem i ich rodzinom, którzy mieszkają w Irlandii i w innych krajach poza granicami Polski.

 

 

Przez 10 lat organizowaliśmy wyjazdowe warsztaty rozwoju osobistego w Avoce, w której uczestniczyli klienci CKU i ich bliscy.

 

Kontynuujemy naszą misję i poszerzamy ofertę profesjonalnej pomocy psychologicznej w języku polskim w zakresie zdrowia psychicznego wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków mieszkających za granicą.

bottom of page